Smeštaj Ruma

Izlet Sremski Karlovci

Putanja: Ruma – Sremski Karlovci – Ruma

Trajanje obilaska: 3 - 4 sati


Program:

Manastir Grgeteg - Legenda kaže da je manastir Grgeteg sa Crkvom Svetog Nikole osnovao Zmaj Ognjeni Vuk za svog slepog oca još u XV veku. Stara kamena crkva je u XVIII veku zamenjena baroknom građevinom. Pored ikonostasa koji je 1902. godine naslikao Uroš Predić, u hrаmu se nаlаzi ikonа Trojeručicа, te mаnаstir pohode mnogobrojni hodočаsnici.

Manastir Krušedol - Manastir je bio zadužbina Brankovića, poslednjih despota u Sremu. Hram je posvećen Blagovestima Presvete Bogorodice. Zbog bogate istorijske riznice, čuvenog ikonostasa i mnogih relikvija, ovo je bio jedan od najznačajnijih srpskih manastira. Danas manastir privlači pažnju i kao mauzolej – pored moštiju svetih Brankovića, tu počivaju i mošti patrijarha Arsenija III Čarnojevića, kneginje Ljubice Obrenović, kralja Milana Obrenovića i mnogih drugih.

Dolazak u Sremske Karlovce. Na proširenoj ravni između brda i Dunava, ugnezdili se živopisni Sremski Karlovci, prepoznatljivi po tornjevima crkava i palatama, čuveni po odličnom vinu, nerazdvojni od imena pesnika Branka Radičevića, čiji se spomenik nalazi na obližnjem Stražilovu.

Sremski Karlovci nalaze se na 11 km od Novog Sada, a 57 km od Beograda, na starom putu Novi Sad–Beograd.  Ova varoš je 200 godina bila srpska duhovna prestonica i kulturno-prosvetni centar. U baroknom jezgru varošice, oko trga sa česmom, smeštene su zgrade od neprocenjivog značaja za srpsku istoriju i kulturu. Saborna crkva Sv. Nikole (1762), sa dva visoka zvonika i ikonostasom koji je pravo remek-delo srpskog baroka. Patrijaršijski dvor u kome je danas sedište Episkopa sremskog, predstavlja najmonumentalniju građevinu 19. veka u Vojvodini. Česma četiri lava, podignuta 1799. godine, za koju legenda kaže da će onaj ko se napoji vodom sa nje sigurno opet doći u Karlovce i tu se venčati. Ovde je smeštena i najstarija u Srbiji – Karlovačka gimnazija.

Vinogradi ovom području daju prepoznatljivu pejzažnu osobenost, a odlično vino i sve veći broj vinskih podruma predstavljaju značajnu turističku ponudu grada. Stražilovo, smešteno na 4,5 kilometara od Karlovaca, izletište je prepuno čardi i kafića, a sportski tereni idealni su za sve vrste rekreacije. Ono što svakako ne biste smeli propustiti je degustaciju vina u karlovačkim lagumima, zahvaljujući odličnim uslovima za vinogradarstvo, fruškogorski vinogradi još od srednjeg veka ulaze u red najznačajnijih u srednjoj Evropi. Na području Fruške gore postoje tri centra za proizvodnju vina: Petrovaradin, sa Sremskim Karlovcima, Irig i Erdevik. Na Fruškoj gori se danas proizvode dve autohtone vrste vina – slankamenka i bermet. Ovo drugo pilo se na dvoru u Beču, a bilo je i na vinskoj karti broda "Titanik". Turisti mogu da posete vinski podrum u Karlovcima koji je specijalno uređen za degustaciju karlovačkih vina.